PROJEKT PEJSEK


Inspiraci ke zpracování projektu a ověření popsaného programu jsem získala před několika lety, kdy jsem si přečetla v odborném časopise Pes přítel člověka informaci o tom, jak jsou v zahraničí psi používáni v rámci resocializace mládeže páchající trestnou činnost. Motivací pak byla snaha o propojení mé profese – sociálního pracovníka v justici a zájmové činnosti – chovatelky psů ke prospěchu společnosti a ke prospěchu zvířat.

Resocializaci (programem resocializace) a následnou integraci pachatelů trestných činů, nebo problémových osob zpět do společnosti může přispět i jejich kontakt se psem (zooterapi) a pracovní činnost ve prospěch psů. Součástí programu je i skupinová práce s pachatelem zaměřená na zvládání problémových situací, agrese, ale i činností směřujícím k motivaci k získání kvalifikace a zaměstnání, atd. Většina pachatelů trestné činnosti, má poruchu osobnosti, trpí psychickou deprivací, má problémy s autoritami, povinnostmi atd. Cílem projektu je pomocí kontaktů pachatelů s opuštěnými psy navodit pachatelům trestné činnosti pocit zodpovědnosti, povinnosti, usnadnit jim komunikaci s okolím, autoritami, snížit jejich agresivitu, ale také pomoci nalézt sebevědomí. Útulkům pro psy, kde pracovní činnost a resocializační program pachatelů probíhá, pak spolupráce přináší ekonomický efekt.

Návazné činnosti jsou pak prevence týrání psů a bezpečný kontakt člověka se zvířetem.

V ČR jsou resocializační programy zatím málo rozšířené a omezeně fungují pouze ve velkých aglomeracích. V malých městech jsou klientům takřka nedostupné. Proto jsem hledala možnost, jak tyto programy rozšířit, aby byly dostupné i v menších městech. Další podmínkou bylo, aby programy zpětně pomáhaly i zvířatům v útulcích a byly jim ekonomicky prospěšné.

Co tedy celý projekt sleduje?
Hlavními pilíři – cíli projektu, jsou tedy
Integrace a resocializace – prevence – pomoc.

Obsah projektu: pokud byl spáchán trestný čin (s trestní sazbou do 5 let) a soudce se rozhodne uložit alternativní trest (u dospělého pachatele trest OPP, u mladistvého pachatele pak společensky prospěšnou činnost), může pachatel trestného činu odpracovat tento trest v útulku pro psy, či opuštěná zvířata – Pomoc. A to jak v přímé péči o zvířata, tak v oblasti úklidu a údržby zařízení. Kromě pracovních povinností, dochází pachatel pravidelně na sezení skupiny – Integrace a resocializace V rámci – Prevence, pak pracovník projektu, společně s pracovníkem útulku či jiným odborníkem na chov zvířat a provádí preventivní přednášky na základních školách, o tom, jak se chovat při setkání se psem, ale také základy péče o psa atd. Osvědčily se i návštěvy dětí ze základních škol v útulcích a jejich pomoc při venčení psů.

Projekt má i další modifikaci a to pro dospělé klienty, klienty ústavů sociální péče, seniory, kde je navíc využívána jedna z forem cannisterapie.

V kompletní podobě by měl být projekt a jeho program uveden do praxe od ledna 2009. Projekt bude realizovat vznikající občanské sdružení Alternace.